Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.

Palenie a karmienie piersią

-€žMamo malucha , chroń swoje dziecko przed dymem papierosowym-€- to hasło Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią . Jest ono jednym z  najważniejszych postulatów wystosowanych do tych kobiet, którym leży na sercu dobro i zdrowie ich dziecka.
      Z danych opublikowanych przez Komitet wynika , iż palenie papierosów przez karmiącą kobietę jest szkodliwe nie tylko dla niej , ale przede wszystkim dla dziecka. Spalenie jednego papierosa powoduje uwolnienie  około 4000 substancji, wśród których ponad 40 to substancje rakotwórcze. Wspólnie z innymi uwalniającymi się truciznami chemicznymi zaburzają              one  prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wpływają negatywnie  na laktację  Każda, świadoma swojego nałogu ,  matka niemowlaka powinna wiedzieć , że zatruwa organizm            nie tylko sam papieros , ale także dym papierosowy, który jest znacznie bardziej szkodliwy .
        Kobiety karmiące jak i ciężarne przebywające w towarzystwie palaczy stają się tak zwanymi biernymi palaczkami , wdychającymi trujący dym papierosowy.
         Palenie papierosów jak i przebywanie wśród palaczy wpływa bardzo negatywnie                    na zdrowie kobiety,  przyczyniając się do:

- wcześniejszej menopauzy;
- zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworów aż w czternastu narządach,                      np. płucach, pęcherzu moczowym, trzustce, nerkach;
- zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia : zawału serca, nadciśnienia oraz choroby wieńcowej;
- kłopotów z układem oddechowym , np. astma.

       Karmiące matki powinny w sposób szczególny wystrzegać się papierosów i dymu papierosowego, gdyż ma to wpływ na laktację ,a w konsekwencji na zdrowie dziecka. Bycie czynną lub bierną palaczką powoduje, że :
- maleje produkcja pokarmu;
- szybciej wygasa laktacja;
- nikotyna przyczynia się do obniżenia prolaktyny , głównego hormonu odpowiedzialnego za laktację ;
- wzrasta liczba zachorowań na astmę oskrzelową ;
- u dzieci palaczek częściej występują choroby : zapalenie ucha środkowego, bakteryjne zapalenie opon mózgowych , choroby układu oddechowego , częstsze zachorowania na raka w życiu dorosłym .
  Każda matka palaczka powinna pamiętać, że od ilości i częstotliwości spalanych przez nią papierosów zależy stężenie nikotyny w pokarmie i kotyniny w moczu dziecka. Zawartość nikotyny znika z pokarmu matki dopiero po 12 godzinach od spalenia ostatniego papierosa.  Paląc papierosy i karmiąc niemowlę trzeba mieć świadomość , że karmi się dziecko substancjami toksycznymi zawartymi w papierosie.
      Aby zadbać o zdrowie dziecka , kobieta karmiąca powinna wystrzegać się palenia papierosów i przebywania wśród palaczy , a chcąc chronić swojego malucha musi :
- rzucić palenie;
- nie pozwalać nikomu na palenie przy dziecku;
- zdrowo się odżywiać.
       Karmiąca Mamo ! Nie truj swojego niemowlaczka !


Podobne artykuły