Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.

Od czego zależy płeć dziecka ?

 Dla wielu rodziców jedną z najważniejszych kwestii oprócz zdrowia dziecka , jest jego płeć. W wielu przypadkach nie ma się , czemu dziwić , ponieważ przy czwartym chłopcu chciałoby się mieć wreszcie dziewczynkę. W tym przypadku, nurtującym pytaniem jest to związane z przyczynami warunkującymi zależność płci dziecka .

W największym skrócie zależności te można przedstawić w następujący sposób:

   

      płeć dziecka zależy od tak zwanych chromosomów płciowych ;
   

      komórka jajowa kobiety ma zawsze chromosom X , natomiast plemnik X lub Y ;
   

      gdy szybciej do komórki jajowej dotrze plemnik z chromosomem X , powstaje wówczas para chromosomów XX i płeć żeńska;
   

      jeśli w wyścigu plemników szybszy okaże się ten z chromosomem Y , powstaje para XY i z tego układu narodzi się dziecko płci męskiej.


Naukowcy starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom rodziców i próbują opracowywać metody, które okazałby się skuteczne w planowaniu płci dziecka. W tym miejscu należy zaznaczyć, że żadna z tych metod nie jest do końca sprawdzona i zatwierdzona. Prawdopodobne metody planowania płci dziecka :

   

      dietetyczna , polegająca na odpowiednio dobranej do planowanej płci dziecka diecie. Diety dzieli się na : słodką , dla tych którzy planują dziewczynkę i słoną , dla planujących chłopca. Zaleceniem koniecznym jest rozpoczęcie jej stosowania najmniej na sześć tygodni przed planowanym poczęciem;
   

      selekcja plemników , metoda niedostępna w Polsce, będąca w fazie eksperymentu; polegająca na oddzieleniu plemników X od plemników Y i wprowadzeniu nasienia jednego, wybranego rodzaju do dróg rodnych kobiety;
   

      metoda Shettlesa, zakładająca , że plemniki -€žmęskie-€ , czyli te z chromosomem Y są szybsze i mniejsze , ale mniej żywotne ; natomiast -€žżeńskie-€ większe, wolniejsze , ale bardziej żywotne ; w tej metodzie zakłada się , że aby urodziła się dziewczynka , poczęcie musi nastąpić na 1-2 dni przed owulacją , ponieważ według założeń te szybsze , czyli z chromosomem X przetrwają w oczekiwaniu na komórkę jajową , a te mniej odporne , z chromosomem Y, wyginą .


Podobne artykuły